Elektronikus Energetikus
Az energetikusok munkájának könnyítésére kifejlesztett energetikai adatgyűjtő, monitoring és kiértékelő szoftver. Adattárolási, adatfeldolgozási struktúrája miatt egyszerű, viszonylag kevés mérési ponttal rendelkező energetikai rendszerekhez ajánljuk.
Elektronikus Energetikus - Általános Ismertető
Az Elektronikus Energetikus egy energia monitoring és kiértékelő rendszer, ami hardver és szoftver elemeket egyaránt tartalmaz. Mint ahogyan a neve is jelzi kifejezetten az energetikusi munka segítésére (nem az energetikus helyett) készült. Az adatok "begyűjtése" után nem egy „adathalmaz áll” a felhasználó rendelkezésére (az általunk ismert felügyeleti rendszerek mindegyike ezt kínálja fel), a program számos olyan kiértékelési funkciót (modult) tartalmaz, amely azon energetikusok számára is komoly segítséget nyújt akik nem kimondottan számítógép virtuózok.
Miben különbözik egy felügyeleti rendszertől?
Az adatgyűjtő- és felügyeleti funkciót tekintve semmiben. A piacon kapható mérők és érzékelők impulzus jeleit, analóg jeleit, illetve ahol lehetséges az intelligens mérők kommunikációs porton rendelkezésre bocsátott adatait gyűjtjük össze egy adatbázisban. A grafikus megjelenítő felületen követhetők az energiaellátó rendszerek sémái, amelyeken a mért adatok megjeleníthetők (eddig ugyanazokat a szolgáltatásokat kínálja, mint egy felügyeleti rendszer).
Amitől több mint egy felügyeleti rendszer:
Napi automatikus, naplózott, költséggel bíró mérőleolvasások
Teljesítmény statisztika (mért és lekötött értékek összehasonlítása, szórások meghatározása)
Energia terv segédlet
Fogyasztókhoz rendelt éves statisztikák automatikus készítése
Költséghelyekre bontás
Beépített táblázatkezelő + riport készítő modul
Import adatok fogadásának lehetősége (pl. termelési adatok)
Mennyibe kerül?
Az attól függ, hogy mi a feladat.
Az árak előre nem meghatározhatók. Még akkor sem, ha a mérők, szenzorok már meglévők. Ezért aki az Elektronikus Energetikus rendszer árára kíváncsi, ahhoz minden esetben legalább egyszeri felmérés szükséges, ahol felmérjük az igényeket, lehetőségeket és az adottságokhoz mérten határozzuk meg a projekt költségét.
Fontos tudni, hogy az Elektronikus Energetikus nem csodaszer és mi sem vagyunk látnokok. Egy ilyen rendszer telepítésével sokaknak sokféle célja lehet. Van akinek a költségek megosztása a fontos és az energetikai elemzések másodlagosak és van akinél ez éppen fordítva van (van akinél mindkettő fontos). Van aki a célok elérése érdekében meg tudja határozni a mérési pontok helyét (itt fog jól működni a rendszer) és van aki tőlünk várja a megoldást (mivel azt akarjuk, hogy itt is jól működjön, ezért ez hosszúvá és költségessé teszi a folyamatot, mert először nekünk kell megismerni a rendszert).
Tehát az árat befolyásoló tényezők:
Meglévő és új mérési pontok típusa és mennyisége
Mérési pontok helyének ismerete
A felhasználó által kitűzött cél ismerete
Az informatikai rendszerek használhatóságának, biztonsági előírásainak ismerete
A projektre fordított tervezési és kivitelezési idő
A beépített eszközök minősége, hibaosztálya